تبلیغات
کانون صدای سلمان - مصداق «لباس شهرت»؛ از مانتوهای پشت‌نویسی شده تا شلوارهای پاره
کانون صدای سلمان
اللهم عجل ولیک الفرج
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگ


صدا فقط صوت نیست بلکه عمل، صحبت ها یا سکوت ها نیز هم است.
که حضرت سلمان برای حمایت از پیشوای زمان خود در تمام عرصه ها از عمل، صحبت ها یا سکوتش به نفع ولایت پیشوای زمان خود استفاده کرد تا بتواند به رتبه برسد که حضرت رسول اکرم (ص) فرمودند : سلمان را از اهل بیت خواند.
و در آخر عمرش حضرت امیر المومنین علی (ع) یک شبه از مدینه به مدائن رفت و حضرت سلمان را غسل و کفن کرد و برایش نماز خواند.
ما هم مانند حضرت سلمان عمل کنیم که به رتبه که ایشان رسیدند در نزد امام زمان (عج) خود برسیم، با عمل، صحبت ها یا سکوت مان مدافع امام زمان خویش باشیم.

مدیر وبلاگ :سرباز گمنام
نویسندگان
نظرسنجی
از کدوم مطالب استقبال میکنید؟


پوشش هر فرد در اجتماع قسمتی از مهم‌ترین انتخاب‌های ارزشی و شخصیتی اوست. دین اسلام به عنوان کامل‌ترین دین برای تمام جنبه‌های مؤثر فردی و اجتماعی، قوانین و مقررات دقیقی قرار داده است که رعایت هر چه کامل‌تر آن‌ها باعث در امان ماندن فرد و جامعه از خطرات معلوم و یا ناشناخته‌ای است که ممکن است ضربات مهلکی را متوجه فرد و جامعه کند. در این نوشتار به نتایج عدم رعایت پوشش مناسب در آخرت می‌پردازیم.

 

گناه بی‌حجابی و بدحجابی

 

باید قبول کنیم که در دنیای امروز ما هر چیز حق و صحیحی، آنقدر مشابهات تقلبی پیدا کرده است که گاهی باعث به وجود آمدن شک و تردید در اصل آن کار حق می‌شود. حجاب نیز یکی از این موارد درست و بر حق است. عدم رعایت پوشش مناسب اسلامی در اجتماع، گناه بزرگی است که مقدمه انجام گناهان فراوان دیگر در جامعه و نیز باعث از بین رفتن فضای امن و ایمان، سلامت و اسلام در اجتماع می‌شود. دنیای امروز دنیای مُدپرستی و ظاهر آرایی است در حالی‌که کمتر به خطرات این ظاهرگرایی دقت می‌شود.

 

از امام علی(ع) روایت شده که فرمودند:
«یَظْهَرُ فِی آخِرِ الزَمَانِ وَ اقْتِرَابِ السَاعَهِ وَ هُوَ شَرُ الْأَزْمِنَهِ نِسْوَهٌ کَاشِفَاتٌ عَارِیَاتٌ مُتَبَرِجَاتٌ مِنَ الدِینِ دَاخِلَاتٌ فِی الْفِتَنِ مَائِلَاتٌ إِلَى الشَهَوَاتِ مُسْرِعَاتٌ إِلَى اللَذَاتِ مُسْتَحِلَاتٌ لِلْمُحَرَمَاتِ فِی جَهَنَمَ خَالِدَات‏ [۱]

 

در آخرالزمان نزدیک به قیامت زنانى ظاهر می‌شوند: بى‏‌حجابان برهنگان، خود آراستگان‏ براى غیر شوهران، رها کردگان آئین، داخل‏‌شدگان در آشوب‌ها، قائلان به شهوات و مسائل جنسى، شتاب‏‌کنندگان به سوى لذات و خوش‌گذرانى‏‌ها، حلال شمارندگان محرمات الهى، و واردشوندگان در دوزخ». خالد در جهنم هستند؛ یعنی کسانی که وارد جهنم می‌شوند و از آن خارج نخواهند شد! گاهی حجاب به شکلی هست که انگار نیست و این از گناهانی است که در روایات اهل بیت علیهم‌السلام به آن اشاره شده است.

پوشیدن هرگونه لباسی که عرفاً مهیج است و جلب توجه نامحرم می‌کند حرام است چه برای زن و چه برای مرد. (امام خمینی،‌ با استفاده از استفتاء از کتاب احکام بانوان، ص‏۳۷)

 

براساس نظر مراجع عظام: امام، اراکى، بهجت، خامنه‌اى، سیستانى، فاضل، گلپایگانی و مکارم؛ گاهی ممکن است روسرى، مانتو، و مقنعه یا کفش خانمی به گونه‌ای باشد که جلب نظر نامحرم کند و مهیج باشد که در این صورت پوشیدن آن جایز نیست.

 

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمودند:
«صِنْفانِ مِن أَهْلِ النارِ لم أَرَهُما بعدُ، قومٌ معهم سِیاطٌ کأَذْنابِ البَقَرِ یَضْرِبُون بها الناسَ، و نساءٌ کاسِیاتٌ عارِیاتٌ مائِلاتٌ مُمِیلاتٌ، رُؤُوسُهنَ کأَسْنِمهِ البُخْتِ‏ المائِلَهِ، لا یَدْخُلَن الجنَه و لا یَجِدْن رِیحَها، و إنَ رِیحَها لَتُوجدُ من مَسِیرَهِ کذا و کذا؛ و هنَ‏ اللَاتی‏ یَمِلْنَ‏ خُیَلاءَ و یُصْبِینَ قلوبَ الرِجالِ؛ [۲] دو گروه از دوزخیان هستند که [همچون‏] آنها ندیده‌‏ام، گروهى که تازیانه‌‏هایى چون دم گاو با خود دارند و با آن مردم را مى‏‌زنند و زنانى نیمه عریان،که خود بى‏‌راهند و دیگران را هم از راه بى‏‌راه مى‏‌کنند، سرهایشان مانند کوهان شتر «بختى» متمایل است، وارد بهشت نمى‏‌شوند و بویش را در نمى‏‌یابند، حال آنکه بویش از چنین و چنان مسیرى قابل درک است و آن‌ها زنانی هستند که به عشوه‌گری و افاده میل دارند و دل‌های مردان را مایل به هوا و هوس می‌کنند».
نتیجه حجاب باید کنترل نگاه و به تبع آن کنترل شهوت‌ها بر طبق احکام اسلامی باشد؛ حال آن‌که حجاب‌هایی که به عنوان مُد روز کم‌کم وارد فضای جامعه اسلامی می‌شوند دقیقاً هدف و نتیجه‌ای بر خلاف نتیجه مورد نظر از حجاب را باعث می‌شوند.

 

مانتوهای پشت‌نویسی شده و شلوارهای پاره و اقسام لباس‌های زننده دیگر که به جای این که نگاه مردهای آلوده را از خود دور کند؛ نگاه‌های سالم و پاک را نیز به سمت شهوت می‌کشاند و چه بی‌انصافی و گناهی بزرگتر از این که کسی فضای جامعه اسلامی را به شهوت و انحرافات اخلاقی آلوده کند؟!

 

لباسی برای بی‌حیای

 

استفاده از لباس‌هایی که نه تنها دورکننده نگاه نامحرمان نیست؛ بلکه چشم‌ها را خیره کرده و نگاه را در جست‌وجوی لذایذ جنسی بدن زن به چراگاه شیطان می‌برد، آیا حجاب است؟
دین اسلام نسبت به لباس پوشیدن دقت ویژه‌ای دارد حتی آداب خاصی برای استفاده از لباس نو دارد که به یک نمونه آن اشاره می‌کنیم.

 

از امیر مؤمنان علی علیه‌السلام نقل شده که فرمودند: «وقتى خداوند به مؤمنى لباس نویی دهد باید وضو بگیرد و دو رکعت نماز بخواند در هر رکعت سوره حمد و توحید و آیه الکرسى و انا انزلنا را بخواند، بعد خداوندى را که عورت او را پوشانیده و او را در میان مردم بیاراسته سپاس گوید و «لا حول و لا قوه الا باللَه» بسیار گوید، که در این صورت در این لباس‏ گناه‏ نخواهد کرد و به تعداد تار و پود لباس فرشته‌‏اى برایش خواهد بود که براى او تقدیس و استغفار نماید و بر او رحمت فرستد».[۳]

 

لباس اثر خاصی بر رفتار و اعمال انسان دارد و حتی می‌تواند انسان را از خطاها و گناهان تا حد زیادی بازدارد و یا بالعکس می‌تواند انسان را به گناه وادار کرده و یا زمینه گناه را برای او و دیگر افراد جامعه به بارآورد. مثلاً کسی که لباس یک پلیس را پوشیده است قطعاً خودبه‌خود نسبت به مقررات و قوانین مراقبت بیشتری پیدا می‌کند و دیگران نیز با دیدن او به تبعیت از قانون سوق می‌یابند.

 

البته گاهی هم لباس و نحوه پوشیدن آن نوعی دعوت به گناه است. وقتی لباسی بدن را به طور کامل نمی‌پوشاند و یا بدن‌نماست و یا برجستگی‌های بدن را نشان می‌دهد، دقیقاً لباسی برای بی‌حیایی است؛ نه حجابی برآمده از حیا و برای حیا!

 

راهکار

 

مسلماً یکی از وظایف حکومت اسلامی ایجاد و حفظ و حراست از فضای معنوی و سالم اجتماعی است. فهم این مطلب از طرف عموم مردم و به دنبال آن؛ مطالبه عمومی امنیت فرهنگی در ابعاد مختلف از جمله حجاب اسلامی باعث خواهد شد تا حکومت نیز با پشتوانه اجتماعی مناسب هیچ‌گاه نتواند سیاست خود را در زمینه حجاب تغییر دهد و یا نسبت به آن کم‌توجه شود. در این مسیر حضور همه متدینین جامعه به خصوص در فضای مجازی برای پررنگ کردن و رسمیت بخشیدن همه‌گیر به حجاب اسلامی بسیار مؤثر و لازم است.

 

پی‌نوشت‌ها:
[۱]. من لا یحضره الفقیه، ج‏۳، ص۳۹۰٫
[۲]. تاج العروس من جواهر القاموس، ج‏۱۵، ص ۷۰۸٫
[۳]. مکارم الأخلاق(ترجمه میرباقرى)، ج‏۱، ص۱۹۲٫
[۴]. عیون أخبار الرضا علیه السلام، ج‏۲، ص۱۰٫

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
          
پنجشنبه 28 مرداد 1395
پنجشنبه 11 خرداد 1396 05:10 ق.ظ
بسیار عالی بود!
ممنونم از وبلاگ خوبتون
موفق باشید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
قالب وبلاگ
گالری عکس
چت روم
دریافت همین آهنگ
r/">قالب وبلاگ
گالری عکس
چت روم
دریافت همین آهنگ
دعای فرج
ساعت فلش مذهبی سوره قرآن
روزشمار فاطمیه حدیث حدیث موضوعی لگو سمت چپ
روشنگری روشنگری